Chcesz porównać wszystkie oferty? Spotkaj się bezpłatnie z doradcą
Wskaźnik LTV - ważny parametr kredytu

Jednym z najistotniejszych parametrów kredytu hipotecznego jest stosunek kwoty kredytu do jego zabezpieczenia. Stosunek ten jest nazywany wskaźnikiem LTV, co bierze się z angielskiego terminu Loan To Value (dosłownie: kredyt do wartości), a w przypadku kredytów hipotecznych oznacza po prostu relację między wartością kredytu a wartością nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka. 

Każdy bank prowadzi swoją indywidualną politykę ryzyka, od której zależy to, jaki maksymalnie poziom wskaźnika LTV jest w stanie ten bank zaakceptować. Bank muszą także brać pod uwagę zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Maksymalny poziom LTV w roku 2014 wynosił wg zaleceń KNF 95% i co roku jest on obniżany. W roku 2016 maksymalny wskaźnik LTV wynosi 85%, a w roku 2017 wskaźnik ten spadnie do docelowego poziomu 80%.

Metoda obliczenia LTV jest następująca: LTV = (kwota kredytu) * 100% / (wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem) Jak widać, obliczenie jest bardzo proste - np. gdy kredyt bierzemy na 300.000 PLN, a wartość nieruchomości wynosi 400.000 PLN, to LTV jest równe 75%.

Należy pamiętać, że praktycznie zawsze, gdy bierzemy kredyt hipoteczny o wskaźniku LTV przekraczającym 80%, musimy ponieść koszt dodatkowego "ubezpieczenia wkładu własnego", którego składka jest obliczana w stosunku do kwoty kredytu, która przekracza wartość 80% nieruchomości. Co więcej, kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego zmierzają do tego, aby w przypadku kredytów walutowych w ogóle wykluczyć możliwość wzięcia kredytu o LTV większym od 80% - kredyty takie byłyby możliwe tylko w PLN.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Spotkaj się z bezpłatnym doradcą kredytowym! Całkowicie za darmo porównasz oferty wielu banków, dowiesz się, jak przebiega procedura uzyskania kredytu, a następnie z pomocą doradcy złożysz wnioski kredytowe w wybranych bankach. Nie poniesiesz przy tym żadnych dodatkowych opłat! Po prostu wypełnij poniższy krótki formularz, a doradca skontaktuje się z Tobą i umówi na spotkanie.
(C) Copyright 2009-2014. Kredyt hipoteczny - portal edukacyjny.
Kredyty hipoteczne od lat stanowią podstawowy sposób nabywania mieszkań i domów przez Polaków. Dlatego propagowanie wiedzy o tym produkcie finansowym jest tak ważne. Z myślą o tym powstała ta strona, mamy nadzieję, że okaże się ona przydatna wielu osobom.